Jen asi stěží dnes najdete domácnost, kde by nebyl pomocník ve formě automatické pračky. Kromě jiných domácích spotřebičů i tento je součástí našich životů tak dlouho, že už si ani neumíme představit, že bychom ho neměli. A když nastane chvíle, kdy nastane jeho poslední hodinka, nezbývá než se poohlédnout po novém, dokonalejším modelu.
Která je ta pravá?
Na trhu je nepřeberné množství praček různých rozměrů, funkcí a i barevných provedení. V první řadě jde o to, jak velké máte místo na umístění pračky, poté pro kolik členů domácnosti perete, zda chcete model se sušičkou, důležitá je i energetická třída, zda preferujete horní či přední plnění.
Běžná šířka pračky je kolem 45 cm, jsou ale i menší či větší, hloubka se pohybuje kolem půl metru. Do velké místnosti nemusíte uvažovat o tom, zda bude mít přední plnění, u malého a stísněného prostoru naopak uvítáte horní plnění. V tomto případě tak při jejím používání ulevíte i svým zádům, kdy se nebudete muset ohýbat při vyndavání prádla z bubnu.
To, pro kolik lidí perete, je také důležité zvážit, jestliže jste dva, pak je asi zbytečné pořizovat model na více jak pět kilogramů váhy, pro větší rodiny, hlavně s malými dětmi, se využije pračka s bubnem, který pojme i osm kilogramů nebo i více. Při samotném používání se pak snažte pračku plnit na maximum, abyste tak snížili energetické náklady při samotném praní.
Při výběru také dbejte na energetickou třídu, A+ je dostačující, čím více znamínek plus, tím lépe.
Dnešní modely praček mají spoustu programů, ze kterých ale všechny zřejmě využívat nebudete. Pravidlo je, že čím více znečištěné prádlo, tím delší doba praní, málo nebo jen nepatrně znečištěnému naopak postačí kratší doba praní.
Aby vám sloužila co nejdéle, věnujte jí péči, kterou si zaslouží, nedávejte zbytečně moc prádla, perte na nižší teplotu a vybírejte značku, pro kterou je dostupný servis.