Begonie jsou rostliny původem z tropických oblastí, ovšem v dnešní době jsou pěstovány po celém světě, ať už jako venkovní v truhlících a nádobách či přímo ve výsadbě, nebo jako pokojové rostliny. Vysoce oblíbené byly již u našich babiček, ale v dnešní době se na ně místy trochu pozapomnělo, což je škoda. I přes širokou nabídku rostlin na trhu v této konkurenci obstojí – venkovní druhy vynikají krásnými bohatými květy a pokojové neobyčejně barevnými a tvarovanými listy. Atraktivní jsou i díky tomu, že jako jedny z mála nepotřebují příliš světla a bude se jim proto dařit v polostínu a temnějších koutech.
Begonie často nebývají tou první volbou, když se rozhodujete, co si pořídíte na okenní parapet. Většina lidí dá přednost oblíbeným orchidejím nebo sukulentům a kaktusům. Jenomže ne každý je doma schopný zajistit suchomilným sukulentům dostatek světla, které potřebují k růstu nejlépe celodenní přistup slunce. Orchideje také potřebují mnoho světla, navíc jsou náročné na pěstování a proto většinou u nezkušených pěstitelů vydrží jen několik měsíců, dokud neodkvetou, a poté jsou vyhozeny. Begonie jsou oproti tomu velmi vděčné a na péči nenáročné. Nejdůležitější je nepřelít je.
· Aby se begoniím u vás dobře dařilo, je potřeba zajistit jim prostupnou půdu s příměsí rašeliny. Půda by neměla být dlouhodobě příliš mokrá ani úplně suchá. Nejlepší je zalévat do misky, protože stonky a listy mohou při vystavení vodě uhnívat. begonie potěšíte i občasným rosením, jelikož jsou to tropické rostliny, mají rády vyšší vzdušnou vlhkost.
· Jednou z největších výhod begonií je jejich snadné množení. Odlomené lístky umístěné ve vodě velmi rychle zakoření. Přesaďte je to propustné půdy a brzy vám vyroste nová rostlina. Při přesazování a sázení zacházejte s begoniemi opatrně, jsou velmi křehké.
· Aby nám rostliny lépe a rychleji rostly, doporučuje se přidávat do zálivky jednou týdně hnojivo pro pokojové rostliny. Není to však nutné, begonie porostou pěkně i bez něj.
· Existuje velké množství pokojových begonií, každá se vyznačuje trochu jiným tvarem, strukturou a barevností listu. Často jsou různě vzorované a mohou mít červený, zelený i stříbrný nádech. Některé kultivary mají sametově třpytivé listy.