Máte doma dřevěné schody? Pak se po nich procházejte častěji, je to skvělá terapeutická záležitost.
Posilujte svaly, než vám zakrní
Svalový fond je nám každému platný do té doby, dokud je schopen vykonávat adekvátní námahu při každodenních činnostech. Sedavá zaměstnání a mnoho různých pracovních pomůcek, strojů, mechanismů a k tomu všemu i časté jízdy autem však svalům nedávají tolik příležitosti, aby se procvičily, a ty mohou i zakrnět. Naši předkové byli mnohem pohyblivější, ale zároveň byli čilejší, vitálnější a zdravější. Máte-li doma dřevěné schody, využívejte jich k posílení svalů nohou, je to velmi účinný prostředek.
Otevřete své podvědomí
Veškeré výrobky ze dřeva (máme na mysli opravdové dřevo – dřevěný masiv, nikoli náhražku v podobě lamina a dýhy) působí na naši psychiku velmi svérázně. Ovlivňují nás takovou měrou, že je vnímáme jako přirozenou součást sebe sama. Je to dáno tím, že dřevo je rostlinné tělo, a rostliny jsou živé organismy, to nemůže nikdo popřít, např. když vidí klíčit ze semínka malý stromeček, malý smrček, který za dvacet, za třicet let vyroste do ohromné výšky. Chůze po dřevěných schodech je jistým léčebným prostředkem proti mizerné náladě, depresím či úzkostným stavům, sledování letokruhů a kresby povrchu dřeva má významný psychologický efekt na každého z nás.
Procházejte se po schodech naboso
Dřevěné schodiště je zároveň výzvou vyzout se z bot a procházet se doma naboso. Dřevo tolik nestudí, jako kov, sklo a plast a je příjemné pro našlapování v létě i v zimě. Chůze po schodech bez obuvi zároveň posiluje klenbu chodidel do té míry, že brání vzniku ploché nohy, což je jev nejen nevzhledný, ale zejména problematický ze zdravotních důvodů. Ploché nohy vytváří nevhodné držení těla, deformují správné zakřivení páteře a ve finále to má neblahý vliv i na vnitřní orgány, zejména na lymfatický systém a zažívání.