Ručně nebo strojem
Pravděpodobně se nenajde dostatek lidí, kteří by uvěřili mylnému názoru, že klasický vysavač je prostředek, který zajistí dokonalou čistotu kobercových vláken. Žádný z nich totiž nemá potřebný výkon k tomu, aby z nich odsál částečky prachu smísené s tukem a dalšími biologickými odpady, které fungují na kobercích jako lepidlo. Řada nečistot se tak velmi snadno přichytí na jednotlivá vlákna a k odstranění je pak nutná větší fyzikální síla. Proto se na trhu objevují různé čisticí přípravky a stroje a my se máme možnost rozhodnout, jakému z nich dáme přednost.
Ruční čištění koberců Wismont čištění je sice levnější, ale není tak účinné, jako s výkonným mechanismem. Spoléháme se na kartáč, houbu, hadřík a některé nástavce s různou účinností, ale ten hlavní problém je v samotném principu. Po ručním vyčištění je totiž nutné ihned nečistotu z místa nasát nejlépe silným pod tlakem, a to už je záležitost speciálních strojů, např. systému Rotovac.
Ten je velmi efektivní, protože nahradí ruční kartáčování speciální rotační hlavicí, a ihned po prohnětení vláken je špína nasáta do sběrné nádoby. Je to jeden z nejúčinnějších prostředků na čištění koberců v současné době.
Nejen skvrny, ale i zápach
Strojní čištění si mnohem lépe poradí i se zápachem, který se na kobercích vyskytuje zejména tam, kde se často připravují pokrmy, a kde do vzduchu uniká množství mastnoty. A samozřejmě nezapomínejme ani na bosá chodidla, která jsou na kobercích zdrojem typického odéru. Zápach koberců je poměrně typickým znakem podlahové krytiny, která je pouze odsávána vysavačem, zatímco se pravidelné čištění speciálními prostředky zanedbává, náprava je však velmi rychlá a poměrně snadná, strojní čištění nevyžaduje žádné zvláštní nároky, postačí jen běžná zásuvka na 230 V a samozřejmě vyklizený prostor, zbavený nábytku a všech předmětů, které by tu překážely.