To je zmatek co? Článek má nadpis Aztécký cukr a v úvodu je psáno o diabetu a hubnutí. Nu, pokud si myslíte, že autor článku pozbyl zdravý rozum, tak vás mohu ujistit, že nepozbyl.
Odhalím tajemství toho zmatku ihned na začátku. Aztécký cukr je jiný, trochu lidový název rostlinky, kterou v zahradnictví seženete pod názvem Lípie, přesněji Lípie sladká. Vědecký název má Phyla dulcis a patří mezi frogfruitsovité.
Pochází, jak z názvu plyne už z doby Aztéků, kteří jí říkali Tzopelic Xlhuitl. Postupně se šířila do světa dokonce byla uznána oficiálně jako léčivka dýchacích cest.
Nuže dosti historie a podívejme se spolu co s ní, když ji přinesete domů. Nebojte se, její koupě vás nezruinuje, většinou ji slušný obchodník prodává kolem padesáti korun, nejvýš do stovky i s květináčem. Takže když ji přinesete domů, můžete ji ihned přesadit. Rostlinu totiž lze pěstovat jak v květináči, tak i na zahrádce přímo v záhonku. Zde však nedosáhnete převisu.
Když ji doma dáte do závěsného květináče, převis bude. Dostatečně pak zalévejte a umístěte na slunečné místo.
Pěstování jako takové údajně náročné není, jen je třeba hlídat teplotu, která nesmí klesnou pod deset stupňů. V zimě asi přijdete o listy, ale pak na jaře by se měla rostlinka opět „chytit“.
Nyní ještě bleskem k jejím účinkům na vaše tělo. Tedy, zdravotní problematika. Hubnutí řešit nebudu, nemá to smysl, protože každý ví, kolik kalorií má cukr. Tato rostlinka kalorie nemá,
Použití místo cukru je velmi široké a v podstatě její listy lze požít všude.
Pozor, někde můžete narazit a informace, že mimo hernandulcinu obsahuje i jiné látky, které nemusí každému vyhovovat. K tomu mohu napsat jen jedno. Rostlinka ještě nebyla řádně prozkoumána a je tedy docela dobře možné, že může mít nějaké jiné, menší vedlejší účinky. Ale o nich není nikde nic psáno, stejně jako o tom, že prý se používala již ve starověku.