Hodně lidí si myslí, že zimní zahrada použitelná pouze jako skleník, ale tyto informace jsou mylné. Zimní zahrada může sloužit k mnoha účelům a skleník je jen jedním z nich. V podstatě je to další místnost v domě, která se dá využívat takřka jakkoliv.
Na rozdíl od nového pokoje nemusíte kvůli zimní zahradě podnikat žádné složité stavební úpravy, tedy pokud se necítíte na to si ji vyrobit svépomoci. Dnes se dají tyto zahrady běžně pořídit ve formě prefabrikovaných stavebnicí, které by měl zvládnout složit i naprostý laik. V případě, že si nechcete přidělávat starosti, většina dodavatelů vám konstrukci sestaví, ovšem za peníze. Levněji vás vyjde pozvat si pár kamarádů, nakoupit několik piv a dát se do práce. Standardně velká prefabrikovaná zimní zahrada se dá s trochou dobré vůle zhotovit za jediné odpoledne.
Zahradu byste měli v ideálním případě postavit směrem na jihozápad. Díky tomu budete mít dostatek slunce po většinu roku a nebude nutné mít pořád puštěné topení. Nikdy nestavte zahradu přímo na jih, a to ani když jste milovníci vysokých teplot. V letních měsících by se taková zahrada až příliš nahřála a nebylo by v ní k vydržení. Pokud byste v ní měli nějaké rostliny, s největší pravděpodobností by uhynuly.
Nejběžnějším materiálem, ze kterého se zimní zahrady vyrábějí, je dřevo. Ovšem to musíte alespoň jednou za čas ošetřit nátěrem proti různým dřevokazům a také negativním přírodním jevům. Co se týče odolnosti, jsou na to mnohem lépe kovy, hlavně tedy hliník. Hliníkové konstrukce jsou v podstatě nesmrtelné. Hmyz ani nešvary počasí na něj nemají žádný vliv. Nechcete-li vynakládat příliš mnoho financí, můžete si objednat zimní zahradu z plastu. Ty patří mezi nejlevnější. Je však nutno dodat, že plast má ze všech uvedených materiálů nejnižší estetickou hodnotu. S trochou snahy a hodně zeleně však i umělá hmota může vypadat poměrně dobře.