V podstatě se dá říci, že se na trh opět vrací příroda a to v různých podobách. Lidé už mají dost chemických nebo zdravotně závadných látek, které se přidávají nejen do potravin, ale také do kosmetického průmyslu. Čím dál, tím víc se vyhledávají produkty s označením Bio a také i podstatně více se rozšířil prodej farmářských výrobků. Případně si některé produkty zkoušíme vyrobit my sami. Není na tom nic složitého a naše domácnost se rázem může proměnit v bylinkový ráj.
Ovšem nejen bylinky, ale i ovoce a zelenina je velmi prospěšná pro naše zdraví a také některé druhy jsou vítané nejen v konzumaci, ale mají i jiné další využití. Tak při troše šikovnosti můžeme z přírodních produktů tvořit čajové směsi, mastičky, tinktury, olejíčky do koupelí, na tělo, ale lze je použít i na vaření, šampony, mýdla, parfémy a různé vůně, případně esenciální oleje na masáže nebo do koupele. Stranou nemusí zůstat léčivé medy a sirupy, marmelády, kompoty nebo třeba i výborné bonbony na kašel.
Dráždivý kašel nás už nepřemůže
Pokud patříme k těm, co jim zabírají větrové bonbony nebo léčivé pastilky na kašel, tak tohle je přímo stvořené pro nás. Ovšem žádnou chemii za tím nehledejme a pravděpodobně ani na žádných pultech obchodů ležet nebudou. Bylinky a med budou základní suroviny a v podstatě je zvládne udělat každý. Navíc domácí výroba potěší a hlavně budeme vědět jaké je jejich složení.
Co potřebujeme?
Bylinky – bazalka, cedr, echinacea, eukalyptus, kadidlo, zázvor, levanduli, oregano, máta, rozmarýn, mateřídouška.
Další suroviny – bezová šťáva, citrónová kůra, med, nepřilnavý prášek – můžeme i rozemletý cukr nebo sladidlo.
Postup:
Bylinky smícháme dohromady a zhruba 3-4 lžíce zalijeme tak 1,5 hrnečkem horké vody, 20 minut louhujeme. Scedíme a přidáme stejné množství medu jako je výluhu, trochu bezinkové šťávy (nemusí být), citrónovou kůru a zahříváme, dokud nám to nezačne houstnout. Teplota by měla být až 150°C. Pečící papír dáme na plech a vysypeme práškem nebo cukrem, na to nalijeme horkou směs a necháme ztuhnout. Poté ji nakrájíme do nějakých tvarů a musíme obalit v cukru nebo nějakém prášku, aby se nám k sobě pastilky neslepily. Uchovávat musíme ve vzduchotěsné sklenici a nejlépe v chladu. Podáváme při kašli a nachlazení.